Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Makbet - Problematyka

Przewodnim motywem dramatu jest ambicja, zdolna popchnąć bohaterów do najgorszych czynów. Makbet, szlachetny rycerz walczący u boku swego króla, w obliczu obietnicy rychłego objęcia władzy, zabija Dunkana. Mimo sprzeciwu moralnego, jaki budzi w nim ten czyn, decyduje się na morderstwo. Kolejne wydarzenia uświadamiają mu jednak, że nie może na jednym poprzestać. Budzą się w nim wyrzuty sumienia, które jednak skutecznie tłumi jego małżonka – Lady Makbet.

Lady Makbet zdaje sobie sprawę, że jej mąż  nie ma naturalnych skłonności do wyrządzania zła dlatego stara się podsycić w nim chęć posiadania władzy, którą ten objawia. Lady Makbet to kobieta zdeterminowana i nie zważająca na zasady moralne.

Po dokonaniu zabójstwa na królu Dunkanie, każe mężowi zachować zimną krew. Mówi, że zbrodnia, która nie przynosi radości jest bezsensowna. Ostatecznie okazuje się, że Lady Makbet nie była aż tak silna psychicznie. Świadomość popełnionych zbrodni doprowadza ją do szaleństwa, a w końcu do popełnienia samobójstwa.

Dramat porusza również problem zła, które zewsząd czai się by omamić człowieka. Człowiek jednak dysponuje wolną wolą, dlatego sam decyduje o popełnianych przez siebie czynach.

Ambicja, którą kierowali się Makbet i Lady Makbet nie przyniosła im oczekiwanej władzy lecz doprowadziła ich do klęski.