Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Makbet - Motyw czarownicy/wiedźmy

W dramacie pojawia się zło ukryte pod postaciami trzech wiedźm. Wchodzą one na scenę, wtedy gdy zmienia się nastrój grozy, niepokoją bohaterów, ale także odbiorców. Mówią same o swojej roli w życiu Makbeta i jego bliskich.

Kierują człowiekiem zawsze w stronę zła, Kuszą i nękają obietnicą szczęścia, ale ich słowa są złudne.Przepowiadają przyszłość, ale zawsze mówią o niej za pomocą dwuznacznych, pełnych metafor zaklęć, rymowanek, zgadywanek. Ich słowa są w stanie zawładnąć człowiekiem.

Aluzje do makbetowskich trzech wiedźm możemy odnaleźć w dzisiejszych czasach. Tym, którzy mają coś wspólnego z giełdą papierów wartościowych, nie trzeba nic tłumaczyć. Niewtajemniczonym wyjaśnimy, że w każdy trzeci piątek ostatniego miesiąca każdego kwartału (marca, czerwca, września, grudnia) na giełdach mamy Dzień Trzech Wiedźm. Kluczowa tego dnia, ostatnia godzina handlu, jest nazywana przez ekspertów globalnego rynku kapitałowego Godziną Trzech Wiedźm...