Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Makbet - streszczenie

przywbywa Rosso i informuje przyjaciela o dokonanej zbrodni na jego rodzinie i o zburzeniu zamku. Ta wiadomośc przekonuje Malkolma i zagrzewa do walki. Pragnie pomścic wszystkie ofiary „szatana Szkocji”.


AKT V

Scena I


Lady Makbet popada w obłęd. Co noc próbuje zmyc z rąk krew. Zachowuje się jak obłąkana. Majaczy, chodzi we śnie, miewa przywidzenia. Odgania duchy, których nie ma, ogarniają ją wyrzuty sumienia. Dworzanie i służba nie widzą w niej jednak zbrodniarki. Uważają, że dowiedziała się o rzeczach, o których wiedziec nie miała.


Scena II


Od Makbeta jako despotycznego władcy zaczynają się odwracac poddani. On również na nowo zaczyna majaczyc.

Angielskie oddziały spotykają się ze szkocckimi panami i rycerzami pod Lasem Birnam.


Scena III


Makbet jest przerażony. Wspomina absurdalne słowa czarownic, które dodają mu otuchy. Każe ubrac się w zbroję i w rozpaczy drwi ze śmierci.


Scena VI


Malkolm wpada na genialny pomysł. Nakazuje rycerzom zerwanie gałązek z drzew Lasu Birnam i pod ich osłoną stopniowe zbliżanie się do zamku. Działania te mają na celu zmylenie wroga, aby ten błędnie oszacował liczebnośc wroga.


Scena V


Makbet dowiaduje się o śmierci żony. Wygłasza monolog, w którym żałuje, że żona umarła tak wcześnie. W tym czasie posłaniec przekazuje Makbetowi kolejne złe wieści. Las Birnam się zbliża.


Scena VI


Wojsko podchodzi pod zamek. Wyrzuca gałęzie i przystępuje do ataku.


Scena VII


Pierwszy ginie młody Siward. Makduf odnajduje Makbeta. Ten nie lęka się, aż do chwili gdy dowiaduje się, że Makduf nie urodził się w sposób natyuralny, a przyszedł na świat poprzez cesarskie cięcie. Teraz jest pewny, że zginie. I tak też się dzieje. Makduf wchodzi do komnaty z głową Makbeta nabitą na włócznię.