Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Makbet - streszczenie

się prawdy. Nie stawił się na ucztę przez co ściągnął na siebie gniew Makbeta. Postanawia wyjechac do Anglii, a tam prosi króla Edwarda o wysłanie wojsk przeciwko Makbetowi.


AKT IV

Scena I


Makbet postanawia spotkac się z czarownicami po raz drugi. Pyta je o dalszy rozwój wydarzeń. Zjawy przestrzegają króla przed Makdufem, który zna prawdę. Nastęnie informują, iż jego rządy będą przebiegac pomyślnie dopóki Las Birnam nie podejdzie pod okna zamku. To stwierdzenie wydało się Makbetowi absurdalne. Dodatkowo uspokoił go fakt, że nie zginie z ręki nikogo, kto został zrodzony z kobiety. Pyta jeszcze tylko o potomstwo Banka i jego jakikolwiek związek z włądzą. Ukazuje mu się ośmiu królów bardzo podonych do zamordowanego przyjaciela. Makbet odchodzi względnie zadowolony i rozpoczyna despotyczne rządy. Dowiaduje się od posłańca, że Makduf wyjechał do Anglii. Postanawia nie wahac się ani chwili i napaśc na zamek Makdufa i zgładzic jego rodzinę.


Scena II


Lady Makduf uważa, że mąż opuścił ją i synka celowo. Jest przkonana, iż popełnił jakąś zbrodnie i musiał uciekac. Synek jednak nie wierzy w te brednie i przekonuje matkę, że nie ma racji. Popiera go także przyjaciel Makdufa, Rosso.

Makbet napada na zamek. Dziecko ginie na oczach matki. Lady również nie udaje się uciec przed zbrodniarzami.


Scena III


Makbet rozmawia z Malkolmem. Przekonuje go do swoich planów. Ten jednak nie wydaje się być zainteresowany, ponieważ przekonany jest o swojej nieudolności i postanawia nie wtrącac się w losy państwa. Uważa, że nawet jeżeli uda im się pokonac Makbeta, co jest bardzo prawdopodobne to nie może on zostac królem, a nawet gdyby to doprowadziłby kraj do upadku. Makduf za wszelką cenę próbuje przekonac prawowitego następcę tronu do walki o ojczyznę. W trakcie rozmowy