Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Makbet - streszczenie

się, że za zbrodnię odpowiedzialny jest, kto inny, a strażnicy byli conajwyżej wykonawcami. Wina spada na synów króla. Mowa jest także o zbliżającej się koronacji Makbeta.


AKT III

Scena I


Z powodu koronacji nowego króla szykuje się huczna uczta. Zaproszenie na nią dostaje także Banko. Rezygnuje on jednak z pozostania do końca, gdyż domyśla się, kto jest mordercą. Jego ostrożne zachowanie budzi niepokój w Makbecie. Postanawia pozbyc się niewygodnego przyjaciela. Wynajmuje zabójców, którym zleca zabicie nie tylko Banka, ale także jego syna, Fleance'a.


Scena II


Makbeta męczą wyrzuty sumienia połączone ze strachem. Obawia się wolności Banka równocześnie nie chcąc po raz kolejny wciągac w zbrodnię żonę. Lady namawia męża, aby cieszył się tym, co wspólnie udało im się osiągnąc i zapomniał o dokonanej zbrodni.


Scena III


Zlecenie zostaje wykonane tylko częściowo, gdyż Fleance'owi udaje się uciec zbrodniarzom.


Scena IV


Uczta na zamku trwa. Zarówno goście jak i gospodarze bawią się w najlepsze. Małżonkom udaje się zapomniec o zbrodniach. Niestety zjawia się posłaniec i informuje Makbeta o nieudanym morderstwie. Mężczyzna staje się coraz bardziej niespokojny. Lady Makbet świadoma niecodziennego zachowania męża usiłuje stwarzac pozory, jednak na próżno. Jej dobry humor przerywa nieoczekiwane zdarzenie. Otóż Makbetowi podczas uczty pojawia się przed oczami duch Banka. Mężczyzna krzyczy na zjawę próbując ją przegonic. Lady Makbet kończy ucztę, wyprasza gości i odprowadza męża do sypialni.


Scena V


Trzy czarownice spotykają się na ponurym wrzosowisku ze swoją panią – Hekate. Zjawa gani pozostałe, że bez jej wiedzy kierowały losami Makbeta. Teraz to ona postanawia wziąc sprawy w swoje ręce.


Scena VI


Makduf domyśla