Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Makbet - streszczenie

Wspólnie rozwiewają wzajemne wątpliwości i w ostateczności mąż ulega namowom żony. Teraz pozostaje jedynie zaplanować zbrodnie.


AKT II


Scena I


Makbet walczy ze swoim sumieniem. W monologu, który wygłasza wspomina Hekate, bogini zbrodni. W tej scenie bohater ma również halucynacje, widzi sztylet, który próbuje schwycic, jest rozdarty pomiędzy swoim prawym obliczem, a obliczem żądnego władzy zbrodniarza. W końcu udaje mu się pozbyć wyrzutów sumienia i mimo przestróg Banka decyduje się dokonać zbrodni. Obiecał żonie, że zabije Dunkana i dotrzyma słowa.


Scena II


Pomysł wydaje się doskonały. Gdy strażnicy udają się na spoczynek otrzymują w podarunku wino Lady Makbet. Mężczyźni chętnie korzystają z poczęstunku, nie są jednak świadomi, iż cudny płyn zawiera proszek usypiający. Dalszy rozwój sytuacji jest łatwy do przewidzenia. Strażnicy usypiają, a Makbet zakrada się do sypialni króla i dokonuje morderstwa. Jego ręce ociekają krwią. Nie może na nie patrzeć. Wraca do żony ze sztyletami. Nie zdołał nawet pomazać krwią strażników i położyć noży obok nich. Robi to za niego Lady.


Scena III


Rankiem do zamku przybywają Makduf i Lennox. Dowiadują się o nocnych wydarzeniach. Ciężko im uwierzyc w śmierc króla. Zastają małżonków pogrążonych w żalu i rozpaczy. Makbet w amoku dokonuje samosądu na strażnikach. To ich obciąża winą. Malkolm i Donalbein jako synowie królewscy postanawiają opuścic kraj w obawie o swoje życie. Pierwszy z nich zamierza udac się do Anglii, a drugi do Szkocji. Od tego momentu to na nich spadają podejrzenia o morderstwo ojca.


Scena IV


Ta scena poświęcona została wspomnieniom. Wszyscy żałują i opłakują dobrego króla. Ma miejsce również dziwne zachowanie zwierząt, jak na przykład zadziobanie sokoła przez sowę. Makduf domyśla