Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Makbet - streszczenie

na temat przyszłości. Powitani gorąco przez króla zdają mu relację z bitwy. Banko jako lojalny rycerz deklaruje swojemu władcy wierność.

W tej scenie Makbet dowiaduje się, że mimo zasług i pokrewieństwa z królem, Dunkan zamierza przekazać tron synowi - Malkomowi. Ta informacji zrodziła w głowie Makbeta chęć wyeliminowania Malkolma. W jego głowie kłębi się wiele myśli, zaczyna coraz poważniej rozważać słowa czarownic i postanawia dążyć do objęcia tronu. Swoje myśli zdradza czytelnikom i widzom, wobec otoczenia pozostaje nieugiętym i wiernym rycerzem.


Scena V


Niedługo potem Makbet otrzymuje od posłańca wiadomość, że Dunkan odwiedzi go w jego domu. Żona Makbeta reaguje z zadowoleniem na tę wiadomość, ponieważ utożsamia wizytę z dalszym rozwojem kariery męża. Lady Makbet dowiedziawszy się o wróżbie widzi tylko jedno rozwiązanie. Zabicie króla. Usiłuje przekonać męża do swojego genialnego pomysłu, napotyka jednak na jego opór. Makbet waha się, ponieważ długo i ciężko pracował na swoją opinię pomijając już fakt, że król jest jego rodziną. Wszystko, co posiada on i jego żona również zawdzięcza Dunkanowi. Żona jest jednak nieugięta i zdeterminowana w swych działaniach. Namawia męża, aby się zgodził, kusi go tytułem, który otrzyma. Swój pomysł uzasadnia wróżbą. Przekonuje męża, iż jego los jest w jego własnych rękach i tylko od niego zależy co się wydarzy i jak będzie wyglądało ich życie. Po namowach żony, Makbet zgadza się i wspólnie marzą o wspaniałej przyszłości i sposobie usunięcia króla.


Scena VI


Król wraz ze sługami zatrzymuje się w Inverness- posiadłości Makbeta. Zostaje dobrze przyjęty przez małżeństwo, tymbardziej, że ludzi ci za wszelką cenę usiłują ukryć swoje plany.


Scena VII


Lady Makbet ponownie stara się przekonać męża do zbrodni.